skcz

O Taliansku

Taliansko sa delí na nasledujúcich 20 krajov (regiónov).

1. Furlansko-Júlské Benátky (Friuli-Venezia Giulia)

Furlansko-Júlské Benátky je severovýchodný región, rozdelený do štyroch provincií: Pordenone, Udine, Gorozia a Terst. Krajské mesto je Terst. Na severe hraničí s Rakúskom, na východe so Slovinskom, na juhu sa nachádza pobreží Jadranského mora a na západe hraničí s regiónom Veneto. V minulosti táto oblasť poskytovala prístup k moru mnohým štátom strednej Európy, pretína hlavné dopravné trasy medzi východnou a západnou časťou južnej Európy.

2. Benátsko (Veneto)

Hlavným mestom tohto regiónu sú Benátky, svetovo preslávené pre svoje kanály. Mesto tvorí súostrovie 117 ostrovov prepojených 177 kanálmi a 455 mostmi. V historickom centre majú kanály funkciu ciest, doprava je možná len na vode alebo pešo. Benátky sú jednou z najvýznamnejších turistických destinácií na svete. Môžeme tu obdivovať napr. Baziliku svätého Marka, Canal Grande a námestie Piazza San Marco. Benátsky karneval je veľmi obľúbenou turistickou atrakciou. Lido di Venezia je populárna medzinárodná luxusná destinácia, ktorá priťahuje tisícky hercov, kritikov a známych osobností počas filmového festivalu v Benátkach.

3. Trentino-Južné Tyrolsko (Trentino-Alto Adige)

Trentino-Južné Tirolsko je jednou z piatich autonómnych oblastí v Taliansku. Nachádza sa na severovýchode krajiny a skladá sa z dvoch provincií: Trento a Bolzano-Bozen. Trentino-Južné Tirolsko má povesť jedného z najlepších prázdninových miest v Taliansku. Ponúka návštevníkom obľúbené lyžiarske strediská, zachované stredoveké mestá, nádhernú prírodu, pohostinnosť, spoľahlivé ubytovanie a veľmi prijateľné ceny. Lyžovanie v zime je na špičkovej úrovni. Jar a jeseň ponúka turistom sieť dobre značených trás, so zastávkami v odľahlých horských dedinkách, kde nemčina je viac používaná ako taliančina a kapusta je častejší ako cestoviny. Pri turistických prechádzkach sa môžete kochať zasneženými vrcholkami hôr, sviežimi alpskými lúkami a trblietavými vodopádmi.

4. Lombardia (Lombardia)

Lombardia je najľudnatejší a najbohatší región Talianska. Nachádza sa na severe krajiny, ohraničený Švajčiarskom a talianskymi regiónmi Emilia-Romagna, Trentino-Alto Adige, Veneto a Piemonte. Hlavným mestom Lombardie je mesto Miláno, ktoré je druhou najobľúbenejšou turistickou destináciou v Taliansku. Nachádza sa tu mnoho turisticky obľúbených miest, ako napr. Milánsky dóm, hrad Sforza, opera La Scala, Galéria Viktora Emanuela II., Štadión San Siro alebo kostol Santa Maria delle Grazie, kde môžeme obdivovať nástennú maľbu Posledná večera od Leonarda da Vinci.

5. Piemont (Piemonte)

Piemont, je druhý najväčší taliansky región, je obklopený z troch strán Alpami a susedí s Francúzskom a Švajčiarskom. Metropolou Piemontu je mesto Turín (Torino). Piemont je historickým domovom kráľovskej rodiny Savoy, predchádzajúcich vládcov Talianska, ktorí po sebe zanechali dedičstvo bohatých barokových palácov. Piemont je tiež známy pre svoju kuchyňu. V roku 2006 Turín hostil zimné olympijské hry a naďalej poskytuje výborné zázemie pre širokú škálu zimných športov.

6. Údolie Aosty (Valle d´Aosta)

Údolie Aosty je hornatá oblasť v severozápadnom rohu Talianska, je najmenší a najmenej obývanou oblasťou. Hlavné mesto Aosta, ktoré sa nachádza v blízkosti talianskeho vchodu do tunela Mont Blanc, je vzdialené 110 km od Turína. V oblasti môžeme nájsť najstarší národný park - Národný park Gran Paradiso a tri prvotriedne lyžiarske strediská. Jedným z nich je lyžiarske stredisko Courmayeur na južnej strane Mont Blanc, ktoré ponúka lyžovanie po celý rok vďaka ľadovcu Gigante.

7. Emilia-Romagna

Oblasť Emilia-Romagna sa nachádza v severnom Taliansku a vznikla spojením dvoch historických regiónov: Emilia a Romagna. Hlavným mestom je Bologna. Kraj je rozdelený do deviatich provincií. Emilia-Romagna je jedným z najbohatších regiónov v Taliansku a je považovaný za jeden z najbohatších a najrozvinutejších regiónov v Európe. Medzi slávne renesančné mesta patrí Modena, Parma a Ferrara. Región má živé a farebné pobrežia, s niekoľkými dobre známymi strediskami, ako je Cattolica a Rimini.

8. Ligúria (Liguria)

Ligúria sa tiahne okolo pobrežia od francúzskych hraníc na západe do Toskánska na východe. Hlavné mesto regiónu Janov (Genova) leží v strede zakriveného pobrežia. Je pravdepodobne najlepšie známy ako rodisko Krištofa Kolumba. Ligúria je známa ako talianska riviéra. Pobrežie lemuje rad prímorských letovísk, smerom na západ od Janova sa tiahne Riviéra di Ponente s letoviskami San Remo, Imperia, Alassio, Loano a Finale Liguria. Pobreží smerom na východ od Janova je známe ako Riviera di Levante a nachádzajú sa tu prístavy Camogli, Portofino, Santa Margherita Ligure, Rapallo, Sestri Levante.

9. Toskánsko (Toscana)

Toskánsko je piatym najväčším regiónom v Taliansku a je rozdelené do desiatich provincií. Toskánsko je najznámejšie zo všetkých talianskych regiónov, a to nielen pre svoju malebnú zvlnenú krajinu s vinicami, olivovými hájmi a cyprusmi, ale aj pre svoju históriu, umenie, svetová vína a regionálne potraviny. Toskánsko je jednou z najlepších oblastí Talianska vyrábajúcich víno.

10. Marky (Marche)

Hlavné mesto regiónu je Ancona. Kraj je rozdelený do piatich provincií: Pesaro a Urbino, Ancona, Macerata, Fermo a Ascoli Piceno. Tieto prímorské letoviská ponúkajú vyžitie pre všetky vekové kategórie, je to teda ideálne miesto pre rodinnú dovolenku. Brehy Le Marche poskytujú výborné zázemie pre jachtárov s niekoľkými prístavmi, ktoré sú rozložené po celej jeho dĺžke. Najznámejšie tiesňavy sú Furl, Rossa a Frasassi.

11. Umbria (Umbria)

Umbria je rozdelená do dvoch provincií, Perugia a Terni. Perugia je hlavným mestom regiónu. Umbria je označovaná ako "pohľadnica" Talianska. Takmer v každom meste môžeme nájsť krásne príklady stredovekého a renesančného umenia, ako sú napr. nádherné fresky v slávnej bazilike Sv. Františka v Assisi.

12. Abruzzy (Abruzzo)

V regióne Abruzzo sa nachádza nepreberné množstvo hradov a stredovekých miest, a to najmä v blízkosti mesta L'Aquila, ktoré bolo dejiskom zničujúceho zemetrasenia v roku 2009. Región má 21 lyžiarskych stredísk s 368 km zjazdoviek. Abruzzo je tiež populárne pre bežecké lyžovanie, najmä na vysokej planine Campo Imperatore v Gran Sasso alebo Piana Grande v Majella. Abruzzo má tiež dlhé piesočné pobrežie, nachádza sa tu mnoho populárnych plážových letovísk, medzi nimi Vasto na južnom pobreží Abruzzo.

13. Lazio

Hlavným mestom regiónu je Rím, čo je tiež hlavné mesto Talianska. Ďalej je Lazio domovom Vatikánu, centra rímskokatolíckej cirkvi. Provincie Lazia sú: Frosinone, Latina, Rieti, Rím a Viterbo. Región je sídlom talianskeho filmového priemyslu.

14. Molise

Molise je druhý najmenší taliansky región a tiež najmladší. Bol založený v roku 1963, kedy bola predchádzajúca oblasť Abruzzo e Molise rozdelená na dve časti. Hlavným mestom regiónu je Campobasso. Termoli je hlavný prístav Molise a tiež najväčšie prímorské letovisko v regióne. Miestnymi aj turistami trochu zabudnutý región ponúka mnoho zaujímavých miest k navštíveniu uložených v horách. Nachádza sa tu mnoho krásnych opátstiev, kostolov, hradov, zámkov a pôsobivých starobylých ruín.

15. Apúlia (Puglia)

Hlavné mesto regiónu je Bari. Apúlia je najmenej hornatý región Talianska, skladajúci sa z širokých plání a nízko položených kopcov. Apúlia je veľmi horúca a suchá oblasť, je jednou z najväčších a najproduktívnejších plání v Taliansku, kde sa vyrába veľké množstvo vína a olivového oleja. Obľúbenou turistickou destináciou v oblasti Salento je barokové mesto Lecce. Ďalším lákadlom tohto regiónu sú unikátne kamenné domy označované ako "Trulli". Tieto biele kužeľovité domy boli tradične postavené bez použitia malty, aby nedošlo k plateniu daní. Apúlia je miesto medzi dvoma krásnymi pobrežiami, je turistickým rajom, ponúka míle a míle nedotknutých pláží, veľkolepé útesy a skalnaté zátoky.

16. Kampánia (Campania)

Kampánia je najhustejšie obývaná oblasť Talianska. Hlavné mesto je Neapol. Názov Kampánia je odvodený z latinského "Campania felix", čo znamená "úrodná krajina", a to rozhodne je! Kampánia ponúka jednu z najkrajších krajín, ktoré sa v Taliansku nachádzajú. Tento región je domovom národného parku Cilento, ostrova Capri, polostrova Sorrento a pobrežia Amalfi.

17. Basilicata

Metropolou regiónu je mesto Potenza, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti regiónu. Ďalšie významné mesto Matera je známe pre svoje jaskynné obydlia "Sassi", ktorá sa stala známymi vďaka knihe Carla Leviho ¨Christ Stopped at Eboli¨. Krajina Basilicata je veľmi bohatá na prírodné krásy a je obklopená tromi národnými parkami: Cilento, Pollino a Sila. V nich môžeme obdivovať rozsiahle plochy nedotknutých lesov, nádherné výhľady na hory, kde je hojný počet vlkov, orlov a divokých mačiek. Je tu možnosť raftingu na divokej vode, jazdy na koni, pešej turistiky, počas zimných mesiacov lyžovania na zjazdovkách na vrchu Sirino.

18. Kalábria (Calabria)

Hlavným mestom regiónu je Catanzaro. Kalábria je známa svojimi krásnymi prímorskými letoviskami, bielymi piesočnatými plážami s teplou krištáľovo čistou vodou a nočným životom, ktorý môžeme nájsť v rade barov a reštaurácií na pobreží. Na severe regiónu sa týči vrcholky pohoria Pollino, ktoré tvoria prirodzenú hranicu oddeľujúcu Kalábriu od zvyšku Talianska.

19. Sicília (Sicilia)

Sicília je najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Je jednou z autonómnych oblastí Talianska. Hlavné mesto Sicílie je Palermo. Sicília sa pýši bohatou a jedinečnou kultúrou zvlášť v umení, hudbe, literatúre, jedle, víne a architektúre. Z historických pamiatok ostrova stojí za návštevu napr. Údolie chrámov v Agrigento, grécke divadlo v Taormine a rímske ruiny v Siracuse. Ďalej potom barokové mesta Ragusa, Modica a Noto. Svetovo preslávená sopka Etna (3320 m) je jednou z najkrajších sopiek v Európe a jednou z najaktívnejších na svete.

20. Sardínia (Sardegna)

Sardínia je druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori (po Sicílii). Hlavným mestom Sardínie je Cagliari. Prímorská krajina, najmä na pobreží Costa Smeralda, patrí medzi najkrajšie na svete. Na severozápade Sardínie leží mesto Alghero s fascinujúcou katalánskou históriou a nádherným historickým centrom. Pri pobreží juhozápadnej Sardínie sa nachádzajú čarovné ostrovčeky ako napríklad Sant'Antioco a San Pietro, ktoré vás privítajú svojou malebnou krajinou a pohostinnosťou.

 

 

 

 

 


Copyright © 2013 - 2024 Jadran Reality, s.r.o., Powered by Digitální agentura DIGISHOCK

Táto stránka v rámci poskytovania služieb využíva cookies, pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním. Viacej informácií, vrátane informácii o ich odstránení a vypnutí nájdete tu.