skczen

Online poradňa

Opýtajte sa nás!

Neviete, akú lokalitu zvoliť pre pobyt v Chorvátsku?

Nenašli ste v našej ponuke nehnuteľnosť, ktorá by plne vyhovovala vašim požiadavkám? Vyhľadáme pre vás nehnuteľnosť na želanie!

* povinný údaj

Všetky Vami poskytnuté osobné údaje sú spracovávané v súlade s NARIADENÍM EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2016/679 zo dňa 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb v súvislosti so spracovaním osobných údajov a o voľom pohybe týchto údajov a o zrušení smernice 95/46/Es (všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov). Radi by sme Vás informovali o spôsobe nakladania s osobnými údajmi, účele a dobe ich spracovávania vrátane kontaktných údajov správcu. Všetky tieto informácie sú podrobne špecifikované:tu


Kategórie

Posledné otázky

Pitná a úžitková voda na ostrovoch

19.09.2014

Ako je to s pitnou a úžitkovou vodou na ostrovoch?

Ak sa nehnuteľnosť nachádza v blízkosti väčších turistických centier alebo miest, potom bude s najväčšou pravdepodobnosťou pripojená ku komunálnemu vodovodu. Ak nie, potom budete mať minimálne veľkú šancu sa počas blízkej budúcnosti pripojiť (odporúčame zistiť, či nie je v pláne viesť vodovod v blízkosti Vašej nehnuteľnosti). Unehnuteľností, kde je pripojenie k obecnému vodovodu otázkou dlhšieho času sa inštalujú vodné zásobníky. Tie majú dve časti - jedna slúži pre dažďovú (úžitkovú) a druhá pre pitnú vodu. Pitná voda je doplňovaná špecializovanou firmou. Tá si za pitnú vodu vrátane dopravy účtuje okolo 400 Kun / 10 m3.

Prenájom nehnuteľností v Chorvátsku

10.07.2014

Na čo dať pozor v prípade záujmu chorvátsku nehnuteľnosť prenajímať?

Sezóna v Chorvátsku trvá zvyčajne v priemere 15 týždňov. Toto obdobie sa môže predĺžiť inými stimulmi ako je kúpanie v mori (cyklistika, rybárčenie, potápanie, jachting, atď.). Priemerná cena za apartmán pre 4 osoby (dvojspálňový apartmán) v sezóne (25.6.-25.9.) sa pohybuje v rozmedzí 90-130 Euro / noc. Za apartmán pre 2 osoby s počas sezóny bežne účtuje čiastka 70-90 Euro / noc v závislosti od vybavenia apartmánu, vzdialenosti od mora a žiadanosti lokality.

Možnosti prenájmu nehnuteľnosti v Chorvátsku vo vlastníctve osoby zo zahraničia:

1). Prenájom nehnuteľnosti bez účasti chorvátskej cestovnej agentúry (na vlastné meno) - náklady a povinnosti

 • kategorizácie objektu (na požiadanie zabezpečíme),
 • prihlásenie na finančnom úrade z dôvodu platby DPH (13% z príjmu, platí sa formou záloh štvrťročne),
 • platba 12% dane z príjmu, odvádza sa len zo sumy 70% z celkového príjmu za účtovné obdobie (1 rok), tzn., napr. keď zarobíte 1000 Kun, potom sa táto daň vypočíta ako 12% z 700 Kun,
 • vedenie účtovníctva firmou registrovanou v Chorvátsku. Ročný výdavok za túto službu sa pohybuje v rozmedzí 1000-2000 Euro. Bohužiaľ v súčasnej dobe je veľmi málo účtovných firiem, ktoré sú ochotné viesť agendu prenájmu nehnuteľností vlastnenej osobami zo zahraničia (predovšetkým z dôvodov zložitosti).

2). Prenájom nehnuteľnosti cez chorvátsku cestovnej agentúry - náklady a povinnosti

 • všetky rezervácie musia byť realizované cez vybranú cestovnú agentúru (nemožno vykonať rezerváciu sám bez ich vedomia),
 • 12% daň z príjmu, odvádza sa len zo sumy 70% celkového príjmu za rok (tzn., napr. keď zarobíte 1000 Kun, potom sa táto daň vypočíta ako 12% zo 700 Kun),
 • koncom roka zasielate iba jednoduchou záverečnú správu daňovému úradu,
 • DPH a spracovanie účtovníctva v tomto prípade neplatíte (je v réžii cestovnej agentúry)!
 • 10-20% z celkového príjmu za rok pre cestovnú agentúru za služby spojené s prenájmom (nezahŕňa ďalšie služby ako upratovanie domu, vítanie hostí, apod.) alebo 45% z celkového ročného príjmu za kompletný servis vr. upratovania, vítanie hostí, hlásenia hostí na fin. úrad, pod.

Ďalšie náklady tvoria energie, voda, vývoz odpadu, apod. Cena elektriny sa pohybuje okolo 1,04 Kun / 1kW, voda 10 - 15 Kun / m3 a odvoz odpadu zhruba 600-1000 Kun / rok v závislosti na lokalite.

Prenájom môže vykonávať ak fyzická osoba tak aj obchodná spoločnosť s ručením obmedzeným (d.o.o.). Jednoduchšia je forma FO (fyzická osoba) ak po stránke založenia, tak po stránke administratívnej.

K prenájmu formou fyzickej osoby bez účasti chorvátskej cestovnej agentúry potrebujete:

 • kategorizácia objektu - udelenie počtu hviezdičiek podľa vybavenosti objektu (odporúčame 3 *** z dôvody nižšej sadzby pre daň z príjmu)
 • prihlásenie na príslušný finančný úrad z dôvodu platby DPH
 • zaistenie účtovné firmy registrované v Chorvátsku pre spracovanie účtovnej agendy

K prenájmu formou fyzické osoby cez chorvátsku cestovnú agentúru potrebujete:

 • kategorizácia objektu - udelenie počtu hviezdičiek podľa vybavenosti objektu (odporúčame 3 *** z dôvody nižšej sadzby pre daň z príjmu)
 • zaistenie chorvátskej cestovné agentúry

Vybavenie kategorizácia nehnuteľnosti trvá zhruba 2-4 týždne - v prípade záujmu zaistíme vr. odporúčania cestovnej agentúry.

Prekladateľské služby v Chorvátsku

24.06.2014

Koľko stojí prekladateľské služby v Chorvátsku?

Cena prekladateľských služieb do českého alebo slovenského jazyka sa pohybuje okolo 25 Euro za hodinu plus cestovné.

Správa a údržba nehnuteľnosti v Chorvátsku

19.06.2014

Čo všetko ponúka a koľko stojí správa a údržba nehnuteľnosti v Chorvátsku?

Správa a údržba nehnuteľnosti je dôležitou službou pre majiteľa pobytom väčšiu časť roka mimo Chorvátsko. Nevyhnuteľnou sa stáva v prípade, keď si kúpite nehnuteľnosť na prenájom a potrebujete niekoho, kto sa Vám postará o ubytovanie klientov, upratovanie, pranie bielizne, pravidelnú kontrolu stavu nehnuteľnosti, marketing, riešenie náhlych problémov (porucha klimatizácie, spotrebičov, upchatie odpadu), apod.

Pre predstavu ponuky služieb a cien managementu nehnuteľnosti v oblasti Dalmácie si môžete stiahnuť "súbor tu".

Založenie chorvátskej obchodnej spoločnosti d.o.o. (s ručením obmedzeným)

12.06.2014

Aké sú náklady na založenie chorvátskej obchodnej spoločnosti d.o.o. (s ručením obmedzeným)?

Po februári 2009 už nie je potrebné z dôvodu kúpy chorvátskej nehnuteľnosti zakladať obchodnú spoločnosť v Chorvátsku. Predsa však uvádzame náklady na jej založenie (v prípade záujmu Vám spoločnosť založíme):

Základný kapitál 3.000 Euro
Notárske poplatky 1.200 Euro
Naša provízia za vybavenie 500 Euro
CELKOM 4.700 Euro

Celkové náklady na kúpu nehnuteľnosti v Chorvátsku

04.06.2014

Aké sú celkové náklady na kúpu nehnuteľnosti v Chorvátsku?

Tu uvádzame príklad kalkulácie konečnej sumy, ktorú zaplatíte pri kúpe nehnuteľnosti v Chorvátsku. Vychádzame z príkladu apartmánu za cenu 100.000 Euro:

Kúpna cena nehnuteľnosti 100.000 Euro
* Naša provízia 3% 3.000 Euro
** Daň z prevodu nehnuteľnosti 3% 3.000 Euro
Právne a notárske služby 1,25% 1.250 Euro
CELKOM 107.250 Euro

* u nehnuteľností nad 1 mil. Euro si účtujeme províziu 2%
** v prípade, že nehnuteľnosť vlastní obchodná spoločnosť, daň z nehnuteľnosti neplatíte

Priemerné mesačné náklady na byt v Chorvátsku

25.05.2014

Aké sú priemerné mesačné náklady na byt v Chorvátsku?

Pri odhade mesačných nákladov na prevádzku nehnuteľnosti je nutné vychádzať z počtu osôb užívajúcich danú nehnuteľnosť a ich obykle spotrebe. Preto uvádzame jednotkové ceny, ktoré by mali byť dostatočné na zodpovedanie tohto dotazu:

 • cena elektriny sa pohybuje okolo 1,04 Kun/ 1kW
 • voda 10 - 15 Kun/ m3
 • odvoz odpadu 600-1000 Kun/ rok v závislosti na lokalite

Daň z príjmu pri predaji chorvátskej nehnuteľnosti

22.05.2014

Musím zaplatiť daň z príjmu pri predaji chorvátskej nehnuteľnosti a v akej výške?

Pri predaji chorvátskej nehnuteľnosti, ktorý sa uskutočnil do 3 rokov od jej kúpy zaplatíte 25% alebo 35% rozdielu kúpnej a predajnej ceny. Pokiaľ nehnuteľnosť predáte po 3 rokoch od jej kúpy, potom sa vás daň z príjmu netýka.

Povolenie pre dlhodobý pobyt v Chorvátsku

27.04.2014

Potrebujem povolenie pre dlhodobý pobyt v Chorvátsku?

Pokiaľ sa rozhodne pobudnúť v Chorvátsku dlhšie ako 90 dní, potom si musíte cez Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky v Bratislave vybaviť žiadosť o "Prvý dočasný pobyt" na dobu 1 rok. Ďalej sa povolenie predlžuje v Chorvátsku na príslušnej pobočke chorvátskej polície.

Dane a poplatky pri kúpe chorvátskej nehnuteľnosti

25.04.2014

Aké poplatky musím zaplatiť pri kúpe chorvátskej nehnuteľnosti?

Pri kúpe nehnuteľnosti v Chorvátsku sa platia nasledujúce poplatky:

 • provízie agentúre (zvyčajne vo výške 3% z kúpnej ceny)
 • poplatky za právne a notárske služby 1,25% z kúpnej ceny nehnuteľnosti
 • daň z prevodu nehnuteľnosti vo výške 3% z kúpnej ceny nehnuteľnosti

Pozn.: V prípade, že nehnuteľnosť kupujete od obchodnej spoločnosti, daň z nehnuteľnosti neplatíte. Tým pre Vás končí všetky záväzky voči štátu a v ďalších rokoch daň z nehnuteľnosti neplatíte!

Založenie obchodnej spoločnosti z dôvodu kúpy nehnuteľnosti v Chorvátsku

02.04.2014

Je nutné z dôvodu kúpy chorvátskej nehnuteľnosti zakladať obchodnú spoločnosť?

Odpoveď na otázku znie jednoznačne nie. V Chorvátsku bol dňa 1.2.2009 schválený dodatok zákona, ktorý občanom EU umožňuje kúpiť chorvátsku nehnuteľnosť (neplatí pre poľnohospodársku pôdu, lesy a pôdu v chránených oblastiach) do súkromného vlastníctva bez nutnosti zakladať právnickú osobu, ako tomu bolo v minulosti. Slovenský občan má vo veci kúpy chorvátskej nehnuteľnosti rovnaké práva ako občan chorvátsky.


Copyright © 2013 - 2024 Jadran Reality, s.r.o., Powered by Digitální agentura DIGISHOCK

Táto stránka v rámci poskytovania služieb využíva cookies, pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním. Viacej informácií, vrátane informácii o ich odstránení a vypnutí nájdete tu.